fbpx
  • +48 12 307 02 66
  • biuro@jwrp.pl
  • ul. Podskale 18/19, 30-522 Kraków
11mar2014

Pozafinansowe metody motywowania pracowników – opodatkowanie abonamentów medycznych, udostępnianie pracownikowi służbowego sprzętu

Zgodnie z zapowiedziami w tym tygodniu zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią przygotowanego przez naszą kancelarię prawną artykułu, którego przedmiotem są pozafinansowe metody motywowania pracowników. Znajdą w nim Państwo informację na temat konsekwencji podatkowych związanych z zakupieniem prywatnego abonamentu medycznego dla pracownika lub przekazaniem mu sprzętu służbowego do używania w celach prywatnych.

Businessman rising by holding a balloon - Promotion and career concept

 

Pozafinansowe metody motywowania pracowników

Przed dalszą lekturą artykułu zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze nie mieli przyjemności odwiedzić bloga naszej Kancelarii Radców Prawnych zapraszamy do przeczytania poprzedniego artykułu, którego przedmiotem były pozafinansowe metody motywowania pracowników w ujęciu ogólnym.

Prywatny abonament medyczny

Kwestia obowiązku podatkowego ciążącego na pracowniku, który od pracodawcy otrzymuje prywatny abonament medyczny jest przedmiotem wątpliwości podatników. Dyrektorzy Urzędów Skarbowych w swoich interpretacjach są jednak konsekwentni i uznają, że abonament medyczny stanowi przychód pracownika o wartości stanowiącej równowartość tego abonamentu. Stanowisko urzędów podatkowych jest w tej sprawie jednolite. Dlatego też bezpiecznym rozwiązaniem jest pobranie od pracownika zaliczki na poczet podatku dochodowego obliczonego w odniesieniu do wartości finansowanego pracownikowi abonamentu.

W kwestii traktowania prywatnego abonamentu medycznego jako przychodu ze stosunku pracy tak jednomyślne nie są już sądy administracyjne. Można znaleźć szereg orzeczeń (przykładowo wyrok WSA w Warszawie z 2 kwietnia 2009 roku, wyrok WSA w Warszawie z 20 sierpnia 2008 roku, czy wyrok WSA w Warszawie z 22 czerwca 2009 roku), w których stwierdzono, że abonament medyczny nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, jeśli pracodawca opłaca go ryczałtowo za wszystkich pracowników objętych tą formą wsparcia i trudno ustalić kwotę przychodu konkretnego pracownika z tytułu korzystania ze świadczeń medycznych.

Pracodawca może więc spróbować uzyskać podobne rozstrzygnięcie w swojej sprawie i zdecydować się na złożenie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej. Sama interpretacja podatkowa najprawdopodobniej potwierdzi kwalifikację abonamentu medycznego jako przychodu ze stosunku pracy. Jednakże w postępowaniu odwoławczym (prowadzonym w wojewódzkim sądzie administracyjnym) może udać się uzyskać korzystne rozstrzygnięcie. Z perspektywy Pracodawcy finansowanie prywatnych abonamentów medycznych dla pracowników stanowi koszt uzyskania przychodu i ta kwestia nie budzi wątpliwości.

Sprzęt służbowy do używania w celach prywatnych

Pracodawcy często umożliwiają pracownikom korzystanie w celach prywatnych ze służbowego sprzętu, takiego jak samochód, komputer, czy telefon komórkowy. Rozwiązanie takie może stanowić dla pracownika istotne udogodnienie i mieć swój wymiar motywacyjny. Ponadto często sankcjonuje praktykę, która i tak zdarza się w miejscu pracy, a którą bardzo trudno kontrolować i zwalczać. Z podatkowego punktu widzenia trudno jednak uznać za korzystne wyrażenie zgody na wykorzystywanie w celach prywatnych sprzętu służbowego. Wskazać tutaj trzeba na dwie negatywne konsekwencje podatkowe:

  • po stronie pracodawcy – niezaliczenia wydatków związanych z użyczeniem sprzętu służbowego w celach prywatnych do kosztów uzyskania przychodów,
  • po stronie pracownika – ustalenia przez organ podatkowy wartości przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia, polegającego na użyczeniu mu do korzystania w celach prywatnych sprzętu służbowego.

Możliwość korzystania ze sprzętu służbowego w celach prywatnych stanowi dla pracownika przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia, który podlega opodatkowaniu. Pracodawca ma obowiązek pobrać i odprowadzić zaliczkę na poczet podatku dochodowego z tytułu tego świadczenia. Wartość świadczenia powinna być precyzyjnie określona, bo inaczej oszacowania takiego dokona za strony fiskus. Interpretacje urzędów skarbowych wskazują różnorodne sposoby ustalania wartości rynkowej nieodpłatnego świadczenia otrzymywanego przez pracownika. Często są to metody daleko niekorzystne dla pracownika. Przykładowo wartość świadczenia polegającego na korzystaniu z samochodu służbowego w celach powinna być – zgodnie ze stanowiskiem urzędów skarbowych – określana jako równowartość kosztu wynajęcia samochodu o porównywalnym standardzie w firmie zawodowo zajmującej się wynajmowaniem samochodów. Pracodawca powinien też pamiętać, że kosztów związanych z udostępnieniem pracownikowi sprzętu do używania w celach prywatnych nie będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

Podsumowując

Pozafinansowe narzędzia motywacyjne z całą pewnością mogą pomagać w budowaniu zaangażowanego i efektywnego zespołu. Ich zastosowanie rodzi jednak określone konsekwencje podatkowe. Dlatego też pracodawca sam musi rozważyć, na ile zastosowanie ich w zakładzie pracy rzeczywiście okaże się pożądane przez pracowników. W przypadkach, które budzą lub mogą budzić wątpliwości interpretacyjne warto starać się o uzyskanie interpretacji podatkowej. Jest to bowiem dokument, który skutecznie zabezpieczy interesy podatkowe pracodawcy.

Login to your Account